nauka szczeniaka chodzenia na smyczy

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Porady i ciekawostki

Nauka chodzenia na smyczy to podstawowa sprawa w zakresie wychowania szczeniaka. Psiaka przyzwyczajamy od pierwszych tygodni życia do zakładania obroży, szelek, ponieważ będzie się to dla niego stawać codziennością. Warto więc poprawnie szkolić szczeniaka, ponieważ dzięki temu unikać będzie można kłopotów w przyszłości, gdy pies dorośnie nie będzie trzeba go ciągnąć, nie będzie uwalniania się z uwięzi.

Początkowo może on to traktować jako zagrożenie, dlatego skutecznie warto nauczyć szczeniaka tej czynności.

Dla szczeniaka musimy mieć obrożę, szelki bądź smycz. Gdy mamy psa rasy silnej powinniśmy się decydować na obrożę z możliwością regulacji na klamrę ze względu na szybki wzrost. Tego typu obroże z możliwością regulacji będą dla szczeniaka bezpieczne. Nie kupuje się obroży zaciskowych czy kolczatek. Są one groźne dla szczeniaków. Potrzebują one przede wszystkim delikatnej obroży, zadbajmy o to, by była ona na początek lekka i cienka.

Przyzwyczajanie do obroży

Po tym jak zwierzak będzie się mógł zaaklimatyzować w naszym domu należy rozpocząć jego szkolenie. Zaczyna się od przyzwyczajenia psiaka do obroży. Na początek zakłada się ją na kilka minut, potem stopniowo czas się zwiększa. Podczas zakładania obroży mówi się do psa łagodnym głosem, jeśli będzie się dobrze zachowywał trzeba będzie go pochwalić.

Smycz dla szczeniaka

Przyzwyczajanie do smyczy

Naukę chodzenia na smyczy trzeba będzie zacząć od treningów w domu, jeszcze zanim psa wyprowadzi się na zewnątrz. Jeśli pupil jest już przyzwyczajony do obroży można przypiąć mu na kilka minut sznurek i puścić go wolno. Psiak będzie się adaptował do tego, że ciągnie się za nim ten charakterystyczny sznurek.

Nauka chodzenia na smyczy

Jeśli już uda się dziecko przyzwyczaić do nowych akcesoriów będzie można rozpocząć dalsza naukę, w ramach której dziecko będzie uczyło się chodzenia na smyczy. Na początek warto nauczyć go przychodzenia na zawołanie. Pomoże to założyć obręcz i smycz i będzie również niezwykle przydatne w momencie, gdy wyjdziemy na zewnątrz. Smycz oczywiście będzie dość ciężka, dlatego ten proces przyzwyczajenia się do niej będzie bardzo ważny. Gdy będzie szczeniakowi wisieć coś ciężkiego u obroży będzie siadał i nie chce chodzić dalej. Dlatego trzeba zacząć go jakoś zachęcać.