najczęstsze choroby ryb akwariowych

Najczęstsze choroby ryb akwariowych. Poznaj objawy i metody leczenia

Akwarystyka

Każdy właściciel rybek może zrobić bardzo wiele, aby uchronić je przed chorobami. Podstawa to oczywiście czyste akwarium – trzeba zapewnić rybkom przyjazne środowisko do życia. Wpływają na to różne czynniki i elementy akwarium, takie jak żyjące w nim rośliny czy stosowany rodzaj filtracji wody. Każdy gatunek może mieć pod tym względem nieco odmienne wymagania.

Najczęstsze choroby ryb akwariowych – objawy

Aby mieć pewność, że kupione właśnie ryby będą dobrze czuły się w naszym akwarium, zalecane jest wprowadzenie dla nich kwarantanny trwającej przynajmniej trzy tygodnie. Przed zakupem warto przyjrzeć się dokładnie poszczególnym osobnikom. Należy unikać takich, których wygląd lub zachowanie w jakikolwiek sposób wskazuje na choroby. Bardzo ważne jest dbanie o czystość akwarium. Należy pilnować regularnej wymiany wody. Oczywiście, stosowanie jakichkolwiek groźnych substancji chemicznych czy nawet rozpylanie dymu papierosowego w pomieszczeniu w którym stoi akwarium jest niedopuszczalne.

Nie powinno się również wpuszczać do jednego akwarium zbyt wielu ryb. Istotna dla zdrowia naszych ryb jest również zróżnicowana dieta. Warto włączyć do niej jak najwięcej produktów o wysokiej jakości, posiadających dobre wartości odżywcze. Nie należy przy tym podawać rybom karmy w zbyt dużych ilościach – o wiele lepsze są mniejsze i częstsze dawki. Wszystkie nowe rośliny powinny być dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane przed umieszczeniem ich w akwarium.

Choroby ryb akwariowych – ospa

Ospa należy do najczęściej występujących chorób pasożytniczych u rybek. Dość łatwo ją rozpoznać – objawia się występowaniem białych plamek na ciele zwierząt. Za jej rozwój odpowiedzialny jest pasożyt – kulorzęsek – który rozwija się i rozmnaża wewnątrz rybki. Kiedy opuszcza ciało swojego żywiciela, uszkadza je i stwarza warunki do rozwoju różnego rodzaju infekcji.

Oprócz widocznych na płetwach i skórze białych plamek, ospa objawia się zmianą zachowania rybki. Staje się ona nerwowa, może nadmiernie ocierać się o ściany akwarium. Apetyt znacznie spada.

Leczenie powinno polegać przede wszystkim na zwalczeniu pasożyta obecnego w akwarium. Dopóki znajduje się on w ciele rybki lub pod postacią cysty ukrytej na dnie, jego pokonanie jest praktycznie niemożliwe. Należy dolać do wody specjalny środek do zwalczania pasożytów i zapewnić w akwarium odpowiednią temperaturę wody; kulorzęsek ginie w temperaturze powyżej 32 C. Po takim zabiegu całe akwarium należy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować.

Leczenie ryb akwariowych

Choroby ryb akwariowych – pleśniawka

Pleśniawka jest poważną dolegliwością, choć sama w sobie stanowi jedynie efekt innych chorób. Najbardziej narażone na nią są zatem osłabione ryby, które przechodzą akurat przez problemy ze zdrowiem. Może być również wywoływana przez pasożyty lub nieodpowiednie warunki panujące w akwarium. Zarażone ryby próbują ocierać się o różne powierzchnie; skupiają się również na przestrzeni bezpośrednio pod powierzchnią wody, gdzie próbują oddychać. Aby poradzić sobie z tą chorobą, należy przenieść wszystkie rybki do drugiego akwarium, w którym przeprowadzimy kurację. Przez ten czas należy podawać im specjalne lekarstwa i urządzać kąpiele formalinowe. Główne akwarium należy dokładnie oczyścić i zdezynfekować.

Choroby ryb akwariowych – pleśniawka

W wodzie mogą rozwijać się różne bakterie, które atakują osłabione ryby i przyczyniają się do powstawania choroby. Jeśli choroba bakteryjna rozwinie się do wysokiego poziomu, dla zarażonej rybki nie ma już ratunku. Należy zakończyć jej życie i jak najszybciej oddzielić ją od pozostałych rybek, aby zminimalizować ryzyko zarażenia. Bywają również skrajne sytuacje, w których bakterie atakują wszystko, co znajduje się w akwarium. Wówczas nic już nie da się zrobić – należy usunąć zarówno rybki, jak i rośliny czy elementy wyposażenia zbiornika. Zarażone ryby charakteryzują się nastroszonymi łuskami oraz wytrzeszczonymi oczami. Jeśli choroba nie rozwinęła się jeszcze do zaawansowanego poziomu, to rybki można leczyć kąpiąc je w roztworze z leków.