najmniejszy kot na świecie

Najmniejszy kot na świecie

Porady i ciekawostki

Singapura to po malajsku „Miasto Lwa”. To także nazwa najmłodszego kota na świecie. Koty singapurskie relatywnie niedawno pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a odpowiedzialni za ich pojawienie się byli turyści, którzy pochodzili z tego kraju.

Niemal natychmiast rasa ta stała się interesująca również dla znawców kotów i to właśnie oni jako pierwsi podjęli się próby odnalezienia dzikich przodków kotów singapurskich. Szybko okazało się jednak, że nie ma na to szans, a sama rasa powstała jako efekt programu hodowlanego stworzonego przez człowieka.

WYGLĄD

Singapura to zresztą kot nie tylko mały, ale i bardzo żywotny. Jego ciało jest nadspodziewanie muskularne i mocne, a grzbiet odznacza się tym, że jest lekko wypukły. Jego kończyny są średniej długości, a samo ciało przypomina nieco prostokąt. Nieco kontrastowe są małe, owalne łapy. Ogon ma tępy koniec, a głowa jest osadzona na krępym i bardzo mocnym karku. Koty tej rasy odznaczają się również dużymi uszami i dużymi oczami, których kształt przypomina nieco migdały. Co ciekawe, oczy są ustawione nieco skośnie, co jest znakiem rozpoznawczym dla wielu ras kotów pochodzenia orientalnego.

Kot singapurski - najmniejszy kot na świecie

Hodowcy zwracają jednak uwagę przede wszystkim na futro. Oczekuje się, że będzie ono delikatne oraz jedwabiste, ponieważ jednak ma sporo podszycia, nie może być napuszone. Przylega ściśle do ciała i charakteryzuje się delikatnym połyskiem. Typowe są dla niego również pasemka, dzięki czemu z pewnej odległości kot taki przypomina zwierzę zanurzone w płynnym srebrze. Również wygląd kończyn może być ważny w ocenie atrakcyjności kota, w miarę możliwości nie powinny więc mieć one nie tylko samych pręg, ale również śladów rysunku tabby.

Ciemny spód łap jest zatem oczekiwany jedynie w przypadku tylnych kocich kończyn. Koty singapurskie, które mają zbyt masywną budowę oraz te, których ciało nie ma prostokątnego kształtu, są wykluczane z hodowli. W Stanach Zjednoczonych hodowcy tych kotów obecnie koncentrują się przede wszystkim na uzyskaniu relatywnie niewielkich rozmiarów kociego ciała. Warto o tym pamiętać, niski wzrost nie jest bowiem odpowiedzią na trudne warunki w dzikim życie. Same koty znane są ze swojej ufności i szybko przywiązują się do właściciela.