orijen - karma dopasowana do potrzeb psa

Orijen – karma dopasowana do potrzeb zwierząt

Karmy dla zwierząt

Psy i koty wcale nie różnią się aż tak bardzo od ich dziko żyjących przodków. W większości mamy tutaj do czynienia z takimi samymi zwierzętami, czyli z drapieżnikami o ostrych zębach i krótkim układzie pokarmowy, który został przygotowany głównie do przyjmowania pokarmów mięsnych.

Karma Orijen to specjalna karma z typu pokarmów biologicznie odpowiednich, czyli takich, które dopasowują się do realnych potrzeb zwierzęcia i nie próbują mu rozpychać żołądka nisko wartościowym pokarmem.

W karmie Orijen aż 85% masy stanowi mięso, co jest wynikiem wręcz nieporównywalnym jeśli wartość tę zestawić z typowymi produktami konkurencji. Zazwyczaj karmy dla psów i kotów zawierają około 30% mięsa, więc w przypadku Orijen można mówić o trzykrotności tej wartości. Koty i psy są mięsożercami, więc mięso po prostu musi być w ich diecie składnikiem dominującym. Przekłada się to na bardzo wysoką zawartość białka, która w zależności od konkretnego produktu Orijen ustalona jest na poziomie od 38 do 44% masa. Bardzo istotne jest także to, że są to białka pochodzenia zwierzęcego, a nie pochodzenia roślinnego. Drapieżniki są w stanie wchłaniać białka roślinne, ale nie wychodzi im to za dobrze. Znacznie lepiej radzą sobie z białkami zwierzęcymi. Większość karm stawia przede wszystkim na białka z grochu i z ziemniaków, które dla zwierząt mięsożernych mają umiarkowaną wartość.

Orijen to marka, która stawia na produkty pochodzące z miejscowej produkcji. Jest to bardzo istotne, ponieważ pomimo faktu, że produktem docelowym jest karma sucha, świeże produkty zachowują zdecydowanie wyższą wartość odżywczą i są łatwiejsze do strawienia dla zwierzęcia.

karma z mięsem dla zwierząt

Mięso zawarte w karmach Orijen jest przygotowane w specjalny sposób. 2/3 mięsa to mięso świeże pochodzące głównie z ryb i drobiu oraz ze świeżych jaj to mięso o wysokiej zawartości witamin i składników mineralnych. Pozostała część mięsa to mięso, z którego usunięto wodę w bardzo niskiej temperaturze w celu poprawienia trwałości gotowego produktu. W przemyśle zoologicznym standardem jest korzystanie z produktów będących odpadkami z innej działalności. Orijen tak nie postępuje. Nic w zasadzie nie stoi na drodze temu, by karma Orijen była jedzona przez człowieka, chociaż oczywiście nie została ona pomyślana jako sposób na zaspokajanie potrzeb organizmu ludzkiego.

Drapieżniki, nawet te udomowione, nie posiadają naturalnego zapotrzebowania na węglowodany, przez co ich zawartość w świecie zwierząt powinna być minimalna. Orijen dąży do tego celu, by uchronić zwierzęta przed otyłością. Zawartość dużej ilości skrobi i innych cukrów roślinnych to najkrótsza droga do przyjęcia przez zwierzęta zbędnych kilogramów.

Nie chodzi oczywiście o to, by całkowicie eliminować węglowodany z pokarmu zwierząt. Są one naturalnymi częściami bardziej złożonych produktów. Ważne jest tylko to, by posiadały odpowiedni indeks glikemicznym, czyli nie powodowały szybkiego uwalniania się energii do organizmu zwierząt, ponieważ zostanie ona natychmiast zmagazynowana w postaci tkanki zapasowej.