Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe wymiary może być dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę o większym rozmiarze, szczególnie gdy planujemy trzymać tam więcej świnek.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują z klatki. Inną możliwością może być granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale bywa nieco twardawy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła udać się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny